כל מה שרציתם לדעת על האלגוריתם של גוגל - רנקבריין (RankBrain)

אחד מהכלים היעילים ולא המוכרים שענקית החיפוש גוגל משתמשת בהם, הוא רנקבריין (RankBrain) שהומצא בשנת 2015. מדובר במערכת בינה מלאכותית ללימוד מכונות המשמשת את גוגל לעיבוד תוצאות החיפוש שלה. המושג למידת מכונה מתייחס לכך שהמחשב מלמד את עצמו כיצד לבצע פעולות מסוימות, במקום שבני אדם ילמדו אותו. כאשר מדברים על מערכת בינה מלאכותית, הכוונה היא לכך שהמחשב מסוגל לרכוש ידע, ללמוד ולהיות חכם לפחות כמו בן אנוש. 

לגוגל ישנו אלגוריתם ששמו ״האמינגברד״ (Hummingbird  – יונק דבש) הממיין את מיליארדי הדפים שנסרקים ברחבי הרשת. האלגוריתם בודק את מידת החשיבות של כל דף אינטרנט, ובהתאם למידת החשיבות של כל דף ואתר גוגל מחליטה אילו אתרים ימוקמו בראש תוצאות מנוע החיפוש. ישנם 200 גורמים המשפיעים על הדירוג של האתרים במנוע החיפוש וקובעים אילו אתרים יופיעו ראשונים. בין הגורמים הידועים לנו ניתן למנות מילות מפתח, כמות הכניסות לאתר, קישורים חיצוניים, אתרים המעניקים חווית משתמש טובה ועוד.

האלגוריתם של גוגל מורכב מחלקים שונים כמו למשל מרכיב שנועד לשפר את תוצאות החיפוש המקומיות, מרכיב שמתגמל אתרים ידידותיים למשתמש ומדרג גבוה יותר את המיקום שלהם בתוצאות החיפוש, ומרכיב שתפקידו להילחם בהפרת זכויות יוצרים.  

מהו השימוש של רנקבריין RankBrain?

רנקבריין (RankBrain) הוא חלק נוסף בתוך אלגוריתם החיפוש של גוגל. כמו שאמרנו, ישנם 200 גורמים המשפיעים על דירוג תוצאות החיפוש ורנקברייןRankBrain הוא למעשה הגורם השלישי בחשיבותו המשפיע על הדירוג של תוצאות החיפוש. הגורמים הראשונים, אם תהיתם, הם מילים וקישורים. כלומר, התוכן שיש באתר והקישורים המובילים לאתר. תפקידה של המערכת הוא לפרש את הביטויים והמילים שהגולשים חיפשו, כדי שהם יוכלו למצוא גם את האתרים שאינם מכילים את הביטוי המדויק שהם הקלידו. לדוגמה, אם חיפשתם ״מוצרי קוסמטיקה״, תוכלו למצוא בתוצאות החיפוש גם אתרים שלא מכילים בדיוק את הביטוי הזה אבל כן עונים למה שחיפשתם, כמו אתרים למכירת מוצרי איפור. 


לפני פיתוח רנקבריין (RankBrain), גוגל נעזרה בעובדים שלה לפרש שאילתות מורכבות ומרובות מילים,  ולמצוא ביטויים חלופיים עם אותה משמעות. העובדים ביצעו זאת באמצעות שיטות שונות, אך העבודה האנושית היא מוגבלת. גוגל מעבדת שלושה מיליארד חיפושים מדי יום ובשנת 2013 היא אף הודתה כי 15 אחוז מהשאילתות הן שאילתות מורכבות שמעולם לא הוקלדו במנוע החיפוש על ידי גולש אנושי. זהו מספר אסטרונומי שעומד על 450 מיליון שאילתות ביום. רנקבריין (RankBrain), נועד לסייע לגוגל לפרש טוב יותר את השאילתות האלו ולתרגם אותן כך שבפני הגולשים יוצגו התוצאות הטובות ביותר עבורם.

האלגוריתם של גוגל מתוכנת לשלוף תוצאות חיפוש בסדר הרלוונטי ביותר בעבור הגולש, ביחס לבסיס המידע שלו.

גוגל שמה למטרה “Organize the world’s information and make it universally accessible and useful” – לסדר את המידע של העולם ולהפוך אותו לנגיש לכולם.

כיצד הוא עושה זאת?

אין תשובה מדויקת כיצד רנקבריין (RankBrain) מצליח להציג את הדפים הטובים ביותר. מה שידוע הוא שהוא מסוגל לראות דפוסים בחיפושים מורכבים ולהבין כמה הם דומים זה לזה. הרכיב באלגוריתם של גוגל מלמד את עצמו לשייך את קבוצת החיפושים לתוצאות שלדעתו יהיו טובות בעיני הגולש, ועם הזמן הוא מצליח להבין טוב יותר חיפושים מורכבים והאם הם קשורים לנושאים מסוימים. המערכת מעבדת את השאילתות שנשאלו בעבר בגוגל ממקורות שונים, והשאילתה עוברת מודל פרשנות תוך התחשבות בגורמים כמו מיקום המחפש, התאמה אישית ומילות השאילתה כדי לקבוע מה כוונתו של המחפש. המערכת פועלת לפי מודל של ניסוי וטעייה, ומנסה לאפיין את התנהגות הגולשים כדי לחזות את התוצאות הטובות והרלוונטיות ביותר. בהתאם לניתוח של השאילתות, המערכת מסייעת לגוגל לסווג באופן יעיל יותר אתרי אינטרנט על פי התוכן שלהם ומבצעת תחזיות לגבי דפי האינטרנט שעונים בצורה הטובה ביותר על השאילתות. כאשר המערכת הושקה, היא פעלה רק על 15 אחוז מהשאילתות. כיום, 5 שנים אחרי, המערכת עובדת על השאילתות כולן. 

דוגמה להמחשת המערכת 

כדי להבין טוב יותר איך רנקבריין (RankBrain) עובד, ניתן את הדוגמה הבאה: גולש מקליד את השאלה ״מיקום המונדיאל״. עכשיו גוגל צריך להבין מהי הכוונה האמיתית של חיפוש זה. האם הגולש מעוניין לדעת היכן יתקיים המונדיאל הבא או המונדיאל שהתקיים לפני ארבע שנים? האם הוא בכלל מעוניין לקבל מידע היסטורי על המונדיאל הראשון שנערך בעולם? 

אם האלגוריתם הוא פשטני ומסתמך רק על קישורים, הרי שהוא כנראה יציג את העמודים שקיבלו הכי הרבה קישורים כמו המונדיאל האחרון זאת על אף שהגולש קיווה למצוא תוצאות על המונדיאל הבא שצפוי להתקיים. במצב המורכב הזה, מתגלות היכולות של מערכת הבינה המלאכותית של גוגל. על ידי פרשנות נכונה של השאילתות שהמערכת מלמדת עצמה, היא יכולה לחזות למה בדיוק מתכוון הגולש כאשר הוא מקליד ״מיקום המונדיאל״.

כיצד רנקבריין (RankBrain) משפיעה על קידום אתרים?

רנקבריין (RankBrain), בהחלט משפיע על קידום אורגני. מומלץ מאוד לשלב מגוון רחב של מילות מפתח המתייחסות למילה אותה ברצונכם לקדם. לדוגמה, אם מילת המפתח שאתם רוצים לקדם היא ״אימון יוגה״, כדאי לשלב גם ביטויים נוספים כמו ״תרגילים לחיזוק השרירים״. כך תוכלו לתת לגולשים מענה גם לשאילתות מורכבות. ככל שהתוכן שלכם יהיה מעמיק יותר ויכלול מילים נרדפות וצירופים שאולי לא חשבתם עליהם, כך תצליחו לשפר את המיקום של האתר. 

דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שכדי לגרום למערכת הבינה המלאכותית של גוגל לדרג את האתר שלכם גבוה יותר, אין צורך להשתמש במילות מפתח עם זנב ארוך (מילות המפתח הכוללות כמה מילים), אלא ניתן להשתמש במילות מפתח בעלות זנב בינוני. מעבר לכך, חשוב מאוד שהתוכן שלכם יתן ערך מוסף לגולשים, שירצו לשוב לאתר שלכם גם בעתיד. השיטה הטובה ביותר לבדוק האם התוכן שלכם עונה למה שהגולשים מחפשים, הוא לעקוב אחר העליות או הירידות בתנועת האתר שלכם. בהתאם לתוצאות, תוכלו לערוך שינויים בתוכן האתר שלכם. 

כמו כן, חשוב מאוד להגדיל כמה שיותר את זמן השהייה באתר שלכם. כאשר המערכת תזהה זמן שהייה גבוה יחסית באתר, היא תקדם אותו במיקום גבוה. הדרך להגדיל את זמן השהייה באתר שלכם היא כאמור לספק תוכן מעניין ומקורי, לענות על השאילתות הפשוטות והמורכבות, לוודא שהדפים באתר שלכם נטענים במהירות, שישנה היררכיה נכונה באתר, שהעיצוב של האתר מותאם לגדלי המסכים השונים (סמארטפונים, טאבלטים, מחשבים ניידים ומחשבים נייחים) ושלבו וידאו שיגדיל אף הוא את זמן השהייה של הגולש באתר שלכם. 

קידום ממומן בוגל

אם אתר שלכם לא בגוגל אתם לא קיימים! מזניק את האתר שלכם לראש תוצאות. תוצאות מידיות מהתחלת הקמפיין

קידום אתרים אורגני בגוגל

רוצים להגדיל חשיפה בגוגל קידום אורגני השיגו לקוחות האיכותיים שבאמת מחכים לכם בחיפוש האורגני

קידום אתרים מקצועי

אי אפשר היום לקדם עסק בלי מקדם אתרים מקצועי. אני מציע שירותי קידום אתרים מקצועי אחד על אחד, טיפול אישי לכל לקוח.

בניית אתרים

איפה שהכל מתחיל. בניית אתר וורדפרס מקצועי. אתר מעוצב וייחודי עבורך, מובדל מהתחרים שלך.

קידום אתרים בירושלים עם יהושע רץ

יהושע רץ

יהושע רץ, מקדם אתרים מומחה בשיווק באינטרנט, חברת קידום אתרים. בעל ניסיון של שנים רבות. נשוי עם שלושה ילדים. עלה מהונגריה ומתגורר בירושלים.