קידום אתרים אורגני בגוגל - איך לקדם חנות באינטרנט?

קידום חנות אינטרנטית

החלטתם לפתוח אתר מסחרי  – חנות אינטרנטית? מזל טוב! אני מניח שעברתם תהליך לא קטן לבניית החנות האינטרנטית שלכם. תהליך הכולל בתוכו מיון לקטגוריות, תמונות מוצרים והסבר מפורט על איכות המוצר, אופן השימוש ואיך הוא הולך לתרום ללקוחות שלכם. כעת אתם בדיוק בנקודה בה הכל מתחיל לקרות, סוף סוף תוכלו לראות רווחים אחרי השקעה ומאמצים רבים איזו התרגשות! אבל הימים חולפים ושום דבר אינו קורה, אתם מרגישים שאולי פספסתם משהו בדרך? אופס שכחתם לקדם בגוגל כנראה שהתחושות שלכם נכונות ויש לכך סיבה מצוינת, יש מגוון רחב של חנויות ecommerce בישראל ובחו”ל מה שאומר שהתחרות עצומה. רק חנויות בארץ שפונים לקהל בחו”ל יש יותר מ200,000 אז איך יראו דווקא את קידום החנות האינטרנטית שלכם? תחשבו על זה ככה, אם בניתם חנות אינטרנטית זה אומר שפתחתם חנות בסמטה בנמל אשדוד! כנראה שאם היו מציעים לכם חנות כזו על הנייר לא הייתם חותמים. אז מה כן עושים? במאמר הזה אני רוצה לקחת אתכם חזרה לנקודת ההתחלה ולפרט על קידום חנות וירטואלית מא’ ועד ת’ – איך לעשות קידום חנות וירטואלית נכון ולהביא תוצאות כאילו החנות שלכם ממוקמת לא פחות מרחוב רוטשילד בתל אביב וכולם רוצים לבוא ולקנות בה.

בוא נתחיל בדגשים חשובים לכל חנות אינטרנטית

  1. בסיס שכולם חייבים
  2. TECHNICAL SEO בעיות טכני באתר 
  3. מחקר מילים עבור קידום חנות וירטואלית
  4. ON PAGE SEO אופטימיציה של הדפים באתר
  5. בניית קישורים נכון לקידום חנות וירטואלית
  6. שיווק באמצעות תוכן

בסיס שכל אחד חייב עבור קידום חנות אינטרנטית

ישנם כמה כללים עבור חנות באינטרנט ללא קשר לתחום אותו בחרתם לשווק ולמכור שחובה לעשות בכדי ליצור אמון וביטחון ללקוחות ולאפשר להם תחושת קנייה בטוחה באתר שלכם. ובואו לא נשכח את גוגל, מפתיע אולי אבל אתם חייבים גם שם לעמוד בכללים ולהוכיח אמון וביטחון! איך עושים את זה, בפרט מול גוגל? עכשיו נכנס לפרטים.

אם האתר שלכם מופיע כ HTTP  ראשית תעשו אתר מאובטח HTTPS , אתר שהסיומת אינה האות S (קיצור של (SECURITY  לא מתקדם בגוגל וישנה סבירות גבוהה שלקוחות לא ירצו להשאיר פרטי כרטיס אשראי כאשר האתר לא מאובטח מחשש לשימוש בפרטים אישיים או פריצות.

האמת? זה פשוט לעשות את השינוי, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לבקש מחברת האחסון שלכם תעודת SSL  ובדרך כלל תוך 24 שעות האתר שלכם יהיה מאובטח. תעודת SSL בדרך כלל חינמית אם בחרתם בחברת אחסון נכונה לאתר שלכם.

קידום חנות אינטרנטית תמונה 1
קידום חנות אינטרנטית גוגל מפה

להיות על המפה בגוגל

  • כדי לרכוש את אמון הלקוחות ולהקנות להם תחושת ביטחון שבאמת המוצר ישלח אליהם עדכנו בפוטר האתר כתובת כולל מפה. אין לכם מקום פיזי? אין בעיה, תשתמשו בכתובת הפרטית שלכם כולל טלפון.
  • לגבי דואר אלקטרוני העדיפות היא לא להשתמש בGMAIL כדי להמשיך ולייצר ללקוחות תחושה שיש עסק מאחורי המסך וישנה אפשרות לתקשר או לפנות
  • במקרה של בעיה כלשהי. “מדיניות פרטיות” היא נספח חשוב מאוד לאתר שלכם, היא מאשרת למבקרים כי לא תעבירו או תשתמשו לרעה במידע שקיבלתם בין אם פרטי הלקוחות האישיים, פרטים מחברת הסליקה שאתם משתמשים וכו’. לכן חשוב למקם חלק זה במקום בולט לעין.

קידום חנות וירטואלית - יצירת היררכיה

בחנות אינטרנטית כמו באתרים שונים חייב להיות סדר קטגוריאלי, יצירת היררכיה באתר בצורה נכונה כך שהדפים בתוכו יתמכו זה בזה לדוגמא: בכל אתר יש דף בית ממנו יוצאים דפי קטגוריה, תת קטגוריה ועוד… אם לא יצרתם היררכיה וסדר נכון הכולל בתוכו מילות מפתח קצרות וארוכות האתר אולי יתקדם אבל לא בצורה טובה, ובהרבה מקרים גוגל לא יקדם את הדף הנכון או את הדפים שחשוב לנו לקדם באתר. לכן הקדישו מחשבה כאשר אתם בשלב בניית הקטגוריות באתר וודאו שאתם משתמשים במילות המפתח המדויקות ביותר עבור החנות שלכם דרך מחקר מילים יסודי. מה זה מחקר מילים? אנחנו כבר מגיעים לשם..

קידום חנות וירטואלית - יצירת היררכיה

מחקר מילים עבור קידום חנות וירטואלית

מחקר מילים זה הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות כדי לקדם את האתר שלכם. בדרך זו אתם חוקרים את התחום, את המתחרים וקובעים בתחילת הדרך לאן תרצו להגיע בסופו של דבר ואיפה אתם רוצים להיות ממוקמים בגוגל (מקום ראשון! ☺). 

לשם כך צריך לבצע מחקר מילים רחב מאוד, ניצור לכל דף קטגוריה וכל מוצר מילת מפתח אותה נרצה לקדם. וכן, זה הרבה עבודה!!

בחקר מילים בלי שיווך לתחום אותו אנחנו משווקים באתרי המסחר יש המון פרמטרים ואנחנו נתמקד בשני סוגי ביטויים חשובים: מילת מפתח קצרה – משחקים ילדים לצורך העניין ומילות מפתח ארוכות יותר LONG TAIL כגון משחקים לילדים בירושלים משלוחים בחינם. זאת אומרת, כאשר אתם ניגשים לבצע את מחקר המילים שלכם אתם צריכים לכלול בתוכן מילות מפתח כלליות שיכולות לייצר תנועה רבה באתר אך גם מילות מפתח ארוכות שיביאו פחות תנועה אך יהיו ממוקדות לגולשים המחפשים בדיוק מוצר זה. זוהי דוגמא מעולם המשחקים – ישנו משחק שנקרא ”בלאנקו אקספרס”, משחק תשבץ עם מילים באמת אחלה משחק ללמוד ולהרחיב את אוצר המילים של הילדים. את שם המשחק אף אחד לא מחפש כי הוא לא מספיק מוכר אך במקום זה אפשר למצוא מילה ארוכה ולהוסיף לה את שם המוצר. דוגמא: משחק קופסא לילדים בלאנקו אקספרס.

רעיון נוסף הוא לחפש את המוצר אצל המתחרים ולבדוק איך הם כתבו, לנסות לבדוק לפי הURL על איזה מילים הם מקדמים אותו בגוגל מעבר לשם המוצר.

ON PAGE SEO אופטימיציה של הדפים באתר

בתור התחלה בסיסית, תעשו אופטימיזציה לכותרות ותיאורים, וH1 (שם דף ראשי) של האתר לפי מילות מפתח, הפעולה הזאת תעזור לקידום הדפים על פי הביטויים שבחרתם. יצירת כותרת איכותית עם שימוש במילת המפתח מגבירה את הצעדים לראש הרשימה, כמו גם תיאור נכון לדף אשר כולל בתוכו את מילת המפתח ומחזק את הכותרת שבנינו.

דבר שני תעשו אופטימיזציה לURL שלכם שיהיה כמה שיותר קצר ונקי, כמובן שיתמוך בסדר שבנינו באתר שלכם. 

לדוגמה מאתר של משחקים:

site.co.il/index.php?id=11

על תעשו URL כזה במקום השתמשו בצורה נכונה

site.co.il/category/page/

ולהמשיך כן הלאה

site.co.il/category/sub-category/page/

וכן הלאה

דבר שלישי שאתם צריכים לעשות הוא אופטימיזציה לתיאורים. קודם כל תבינו שגוגל רוצה תוכן ולא רק, הוא רוצה תוכן איכותי שאנשים מתעניינים בו. בדיוק בגלל זה חשוב לכתוב תיאור מדויק לכל מוצר ודף קטגוריה באתר שלכם. מוצר ממוקד עם מילות מפתח, עם URL מדויק ותוכן בהרחבה עולה בגוגל מהר מאוד. בתיאור המוצרים תשלבו גם את מילות המפתח הקצרות שאתם רוצים לקדם בדפי קטגוריה וגם מילים עם זנב ארוך (Long tail דברנו על זה).

בתוך אופטימיזציה של הפרודוקט תשתמשו ב Schema Markup for product, לא נכנס כאן לכל הפרטים של איך לעשות סקמות לאתר אבל אתם יכולים להשתמש בתוספים לאתר שלכם או ללכת לקודים ולהשתמש Schema Markup  של גוגל

TECHNICAL SEO בעיות טכניות באתר

קידום חנות אינטרנטית בריות האתר

אחת הבעיות הנפוצות בחנות אינטרנטית הן בעיות טכניות, ישנם סוגים רבים של מקרים אך במאמר זה ארצה להתמקד בבעיה שאנחנו יכולים לייצר עקב ריבוי מוצרים ודפים (מוצרים דומים לדוגמא: חולצה מאותה חברה אך בצבעים שונים). במקרים כאלה חייב לדעת איזה דפים לאנדקס בגוגל ואיזה לאד גוגל, גוגל זוכר את האתר שלכם וזה יכול לעלות לכם כסף רב. לכן צריך להגיד לו איזה דפים לאנדקס ואילו דפים אנחנו מעוניינים לקדם. נרחיב על נקודה זאת בהמשך…

דבר סופר חשוב לקידום חנות אינטרנטית! ולרוב חנות אינטרנטית נופלת בנקודה זו בגלל יש ריבוי דפים ומוצרים, נגענו בזה בבעיות טכניות אך יש צד נוסף. עיקר הבעיה נובע בעיקר משכפול תוכן duplicate content  כמו שדברנו שני מוצרים רק עם צבעים שונים, קל לעשות העתקה של תוכן לאותו מוצר בצבע שונה. ההמלצה היא לשנות גרסה בין הדפים הזהים בכלל התוכן ולהביא משהו חדש. גוגל סורקת את הדפים ומזהה כפילויות.

טעות נוספת שנתקלים בה בהרבה אתרים היא keyword cannibalization בתרגום חופשי מילות מפתח קניבליזציה. בעצם, אתם רוצים לעלות עם אותן מילות מפתח בכמה דפים שונים ובגלל שגוגל לא יכול להחליט איזה דפים לקדם, הוא לא מקדם כלום! אחרי כל העבודה הקשה לא היינו רוצים שזה יקרה, לכן מחקר המילים עוזר לנו למקד כל דף למילת מפתח ספציפית ולהרחבת מנועי החיפוש בתוך האתר שלכם.

עוד בעיה שתוכלו להיתקל בה בחנות אינטרנטית היא דרך החיפושים שנמצאים בכל מערכת. נגיד יש לי חנות בגדים עם קטגוריית שמלות ערב, כאשרת הגולשת תגיע לדף היא תוכל לבחור מידה ואף צבע אך כל בחירה שלה תתווסף לURL מעל הדף קטגורי והרבה פעמים דפים מסוג זה לא מאנדקסים בגוגל.

בקיצור יש לנו שני בעיות עיקריות לטפל בהן –

שכפול תוכן duplicate content – להימנע בכל דרך אפשרית מתוכן זהה בין דפים שונים.

אנדוקס דפים – לאנדקס רק דפים שאנחנו רוצים שיתקדמו בגוגל כדי לחסוך לגוגל כסף וללא זחילה מיותרת בהקדמות האתר.

נשאלת השאלה אז מה עושים במקרים כאלה? איך נוכל לוודא שאנחנו לא חוטאים בבעיות המוכרות כמו כולם. יש לי מגוון פתרונות עבורכם שיקלו את העבודה:

פתרון ראשון לבעיה נקרא קנוניקל. מה זה קנוניקל? זה קוד המאפשר לגוגל להבין שעשינו הפנייה מדף אחד לאחר. גוגל זוכר את כל הדפים שאנדקסנו, אך אם נאמר לו אל תתייחס למה שכתוב כאן אלא תלך לדף אחר שבחרתי ושם תמצא את כל התוכן שאני רוצה לאנדקס הוא יעשה זאת. ככה אנחנו יוצרים מצב שגוגל מאנדקס רק דף ספציפי שאנחנו באמת רוצה להתקדם ולא את כלל הדפים שאנחנו בונים באתר.

לגבי שכפול תוכן אפשר להשתמש SITE AUDIT OF AHREF באתר AHREF , מה שמיוחד בו הוא אחד הכלים שנמצאים במערכת זו אשר יכול לעבור על כל האתר ולהגיד אפילו באופן ויזואלי באילו דפים יש שכפול תוכן. מדהים לא? תוכלו לזהות במהרה את הדפים הזהים ולבצע שינויים בהתאם.

נקודה חשובה לדפים זהים – בכדי לשמור על האחידות ועל הסדר הטוב, נייצר בדפים אלה המשכיות כאשר מדובר בדפים של מוצרים זהים ובתוך הURL נוסיף ונכתוב PP=6 , המשמעות היא שמדובר בדף השישי באותה קטגוריה. בדפים אלו נצטרך לתקן את כל הקישורים ולהפוך אותם לNOFOLLOW בתוך האתר, כך נסמן לגוגל שאין צורך לאנדקס דפים אלו ונמנע משכפול של דפים זהים או URL דומה. 

זה נשמע אולי קצת קשה, אבל זו עבודה של דקה מבטיח. אם יש לכם אתר וורדפרס עם תוסף של יוסט, מה שתצטרכו לעשות הוא להיכנס לתוך הדף ולשנות את הכפתור למצב לא לאנדקס את הדף הספציפי הזה וזהו.

בניית קישורים נכונים לקידום חנות אינטרנטית

קישורים

ישנן הרבה דרכים לבנות קישורים לאתר, קישורים פנימיים – קישורים אשר יובילו את הלקוחות בין הדפים באתר שלכם בדגש על הדפים החושבים ביותר, וקישורים חיצוניים – אשר יקשרו את האתר שלכם לאתרים חיצוניים אך רלוונטיים מבחינת התוכן שהם מספקים. החלטתי להתמקד דווקא בקישורים החיצוניים ולהוסיף לכם מספר אפשרויות לחיפוש נכון ויצירת קישורים. אבל אתם צריכים לדעת שלבנות קישורים זה לא עבודה קלה ויכולה לקחת זמן רב.

אחת הדרכים היא לקחת קישור מאתרי ספקי המוצרים ולהציע להם כתבה באתר שלכם. דרכים אחרות אפשריות הן לקחת קישור מאתר של היוצרים את המוצרים שלכם. כמובן שהכל צריך להיעשות בהסכמה מלאה.

עוד דרך מעניינת היא לחפש ביקורות או הוראות על המוצר בגוגל ולפנות לאותם המבקרים, ניתן להציע להם לכתוב כתבה יותר טובה ממה שכתבו קודם לאתר שלכם. אם אתם הולכים בגוגל בדפים שלישי ורביעי תמצאו המון אתרים כאלה.

הצעה אחרונה שעולה בראשי היא לבנות קישורים למוצרים שלכם. להסתכל מאיפה המתחרים שלכם לקחו קישורים ולנסות לקחת קישור מאותם אתרים. אתם יכול לראות קישורים לאתר בAHREF או UBERSUGGEST.

שיווק באמצעות תוכן - דבר אחרון וחשוב מאוד

קידום ממומן בגוגל

תכתבו פוסטים באתר לגבי השאלות שהכי נשאלות לגבי המוצרים שלכם.

אם אתם נתקעים במציאת השאלות המדויקות שיעזרו לכם לקדם את המוצרים ישנן שתי דרכים למציאתם: האחת בAHREF – אם תכתבו מילות מפתח רצויות הקשורות לשאלות שאתם מחפשים, ישנו חלק במערכת בו תוכלו לראות את השאלות שנשאלו לגבי אותן מילות מפתח. הדרך השנייה קצת יותר יצירתית, להכנס לאתר answerthepublic.com לחשוב על המילות מפתח שלכם באנגלית והוא יוציא לכם את כל הרעיונות והשאלות שעלו אי פעם שנושא. בינינו, השפה לא באמת משנה יש לנו את האופציה לתרגם את השאלות לעברית ולספק את תוכן התשובה שאנחנו צריכים לחנות האינטרנטית כי הסבירות היא שבכל מקום בעולם נשאלות אותן השאלות.

אז למדנו את כל השלבים החשובים לקידום חנות אינטרנטית, נכנסנו לעומק העניינים לגבי סוגיות, בעיות נפוצות ודגשים חשובים בתהליך הבנייה של האתר שלכם. הבאנו פתרונות מיוחדים ויצירתיים להתעלות על הבעיות המכורות בכדי להיות הטובים ביותר, וכעת מה שנשאר לכם לעשות הוא להוציא הכל לפעול. אני מבטיח לכם שאם תבצעו את הפעולות כפי שפרטתי ותקדישו את הזמן הנכון לקידום החנות האינטרנטית שלכם, בוודאות האתר יתקדם בגוגל ואף יגיע למקומות הראשונים.          אך אם נשארתם עם ספק, שאלה או אולי זה מרגיש לכם קצת גדול ואתם מעדיפים להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה אני כאן לכל דבר.

קידום אתרים בירושלים עם יהושע רץ

יהושע רץ

יהושע רץ, מקדם אתרים מקצועי, חברת קידום אתרים. בעל ניסיון של שנים רבות. נשוי עם שלושה ילדים. עלה מהונגריה ומתגורר בירושלים.